O nama

Vedrana Blašković

Diplomirana je teologinja, grupna terapeutkinja psihoanalitičkog usmjerenja i  bračna i obiteljska savjetovateljica. Diplomirala je 1998. godine na Teologiji u Rijeci (Sveučilište u Zagrebu – Katolički bogoslovni fakultet) na temu “Duhovnost u suvremenoj obitelji”. Godine 2007. završava edukaciju pri Institutu za grupnu analizu Zagreb i stječe naziv grupni terapeut. Trenutno je u završnoj fazi edukacije iz Emocionalno fokusirane terapije za  parove u organizaciji EFT Hrvatske.

Prvih jedanaest godina radila je kao vjeroučiteljica u osnovnoj školi Frana Frankovića u Rijeci, a od 2002. godine je zaposlena u Uredu za obitelj Riječke nadbiskupije. Posljednjih 18 godina organizira, kreira i provodi Program pripreme zaručnika za bračni život. Nakon završene  edukacije, posljednjih 13 godina radi dio radnog vremena i u savjetovalištu za brak i obitelj Riječke nadbiskupije provodeći individualnu i grupnu psihoterapiju kao i terapiju bračnih parova.

Posebno se ističe u pastoralu obitelji, kontinuirano organizira Obiteljske škole riječke metropolije, Roditeljske škole i Duhovne obnove za obitelji Riječke nadbiskupije. Udata i majka je četvero odrasle djece.

Na webu će pisati stručne članke o komunikaciji bračnih partnera, majčinstvu i aktualnim temama vezanima za život žene, kao i crtice inspirirane radom u Savjetovalištu.

Potpredsjednica je Hrvatskoga društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja.

Tomislav Vurušić

Diplomirani je teolog. Završena edukacija iz transakcijske analize (savjetodavni terapeut), te također završena edukacija za provoditelja psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji. Ima 20 godina iskustva rada u sustavu zdravstva i socijalne skrbi. Radio u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” kao voditelj psihosocijalne službe. Trenutno radi u Caritasovoj kući za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi te kao vanjski suradnik bračnog i obiteljskog savjetovališta i Ureda za obitelj Porečke i Pulske biskupije.

Sudjelovao u projektima: – osnivanja psihosocijalne službe za osobe koje žive s HIV-om i njihove obitelji, – organizacije ljetnih kampova za djecu koja žive s HIV-om i njihove obitelji, – poboljšanja kvalitete života za osobe koje žive s HIV-om i njihove obitelji, – uspostave psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji u Istarskoj županiji, – organizacije rada bračnih i obiteljskih savjetovališta u biskupiji. U braku, otac dvoje djece.

Član je:
Hrvatskog društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja,
Savjetodavnog stručnog povjerenstva HBK za zaštitu maloljetnika,
European Association for Transactional Analysis (EATA),
European Association for Counselling (EAC),
International Society for the Prevention of Child Abuse and Neglect (ISPCAN)
European AIDS Treatment Group (EATG),
European expert of European Medicines Agency (EMA).

Objavio je članke u Vjesniku Đakovačko-osječke nadbiskupije i Istarskoj Danici vezano uz brak, obitelj i zaštitu maloljetnika te nekoliko članka iz područja kvalitete života i (bio)etike vezanih uz HIV-bolest.

Tajnik je Hrvatskoga društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja.

Josip Bošnjaković

Docent na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu te na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu. Svećenik, psiholog i psihoterapeut-transakcijski analitičar. Voditelj je bračnih i obiteljskih savjetovališta te Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji.

Pri Savjetovalištu provodi psihoterapiju s pojedincima i bračnim parovima, te je voditelj različitih projekata usmjerenih na dobro pojedinca, obitelji te ranjivih skupina. U svom doktorskom istraživanju bavio se temom adolescenata odraslih u ratnim i poratnim okolnostima. U znanstvenim istraživanjima nastavlja se baviti tematikom koja se odnosi na obitelj te temama koje su usko vezano uz savjetovanje i psihoterapiju (empatija, suosjećanje, milosrđe).

Vanjski je suradnik u bogoslovnom sjemeništu u Đakovu. Autor je više znanstvenih i stručnih članaka iz spomenutih područja. Predsjednik je Hrvatskog društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja.

Član je:
Hrvatska psihološka komora
SPUH – Savez psihoterapijskih udruga Hrvatske
ITAA International Transactional Analysis Association
EATA Europian Association of Transactional Analysis
IAPR – International Association for the Psychology of Religion
UTA Udruga transakcijske analize
Savjetodavno stručno povjerenstvo za zaštitu djece i mladih Komisije za kler Hrvatske biskupske konferencije
Nadbiskupijsko pastoralno vijeće Đakovačko-osječke nadbiskupije

Martina Šimunić

Nakon završenog studija filozofije i religijske kulture na Filozofsko-teološkom institutu Družbe u Zagrebu, upisuje postdiplomski studij braka i obitelji na Institutu Ivan Pavao II. u Rimu na Lateranskom sveučilištu. Udana je i majka četvero kćeri. Živi u Zadru i djelatnik je Obiteljskog Savjetovališta Caritasa Zadarske nadbiskupije. Radila je kao novinar za različite medije u Katoličkoj crkvi. S dolaskom u Savjetovalište upisuje specijalizaciju iz psihološkog savjetovanja, a nakon toga edukaciju za psihoterapeuta realitetne terapije. Zaposlena u Savjetovalištu 15 godina gdje svakodnevno radi individualno savjetovanje s ljudima u potrebi, sudjeluje u različitim projektima prevencije, radu s mladima i ostaloj obiteljskoj tematici.

Članica je
upravnog odbora Hrvatskoga društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja.

Anita Dučkić Sertić

Rođena 1976. U braku. Doktorirala na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Studijski centar socijalnog rada- smjer socijalni rad.

Sveučilišni je specijalist psihosocijalnog pristupa u socijalnom radu; diplomirani kateheta; logoterapeut i službeni izmiritelj pri Ministarstvu pravosuđa. Bavi se znanstveno istraživačkim radom na području duhovnosti i bračnog i obiteljskog funkcioniranja te u području duhovnosti i ovisnosti te očuvanju mentalnog zdravlja. Zaposlena u Centru za promicanje dobrobiti ranjivih osoba hrvatskog katoličkog sveučilišta, na radnom mjestu voditeljice Centra. Radila je u Obiteljskom savjetovalištu Caritas Zagrebačke nadbiskupije, na radnom mjestu duhovnog asistenta.

Rad s klijentima temelji se na integriranju duhovnih pitanja u savjetovanju koja razvijaju senzibilitet kod klijenata što im daje mogućnost da govore o smislu i svrsi života te mogućnost izražavanja i definiranja što ih pokreće, što ujedno daje snagu u nošenju s poteškoćama i životnim krizama. Također duhovna pitanja pomažu u razvoju otpornosti na buduće krizne situacije kao i razvoju unutarnje kohezije unutar obitelji.

Duhovnost kao važan resurs u savjetovanju pomaže pojedincima i obiteljima da budu u mogućnosti oprostiti, preuzeti odgovornost za vlastite postupke, te pomaže u razvijanju sposobnosti autotranscendencije.

Članica je
upravnog odbora Hrvatskoga društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja.

Anita Lučić

Administratorica i voditeljica odjela za projekte u HRD BiOS-u. Rođena 15. studenoga 1991. u zagrebu, živi u Kuševcu, prigradskom naselju grada Đakova.

Nakon završene gimnazije upisuje Katolički bogoslovni fakultet te je diplomirala 2015. god. i stekla zvanje magistra teologije. Upisala i završila program za Voditeljicu izradbe i provedbe projekata financiranih iz EU fondova na Učilištu Edunova u Osijeku. Aktivna u raznim područjima društvenog života kao i u vlastitoj župi.

Fotografija: Boris Vidović