O projektu

Radost i nada, žalost i tjeskoba ljudi našega vremena,
osobito siromašnih i svih koji trpe jesu radost i nada,
žalost i tjeskoba također Kristovih učenika,
nema ničega uistinu ljudskoga a da ne bi našlo odjeka u njihovu srcu (GS, 1)

Vizija

Ovim riječima Pastoralne konstitucije Gaudium et spes (Radost i nada) Drugog Vatikanskoga sabora želimo ukratko opisati svrhu projekta pokretanja mrežne stranice Hrvatskoga društva Bračnih i obiteljskih savjetovatelja (HRD BiOS) osnovanog 18. svibnja 2019. g., nakon što je Hrvatska biskupska konferencija odobrila Statut i pokretanje ovoga, na crkvenom području, privatnoga vjerničkoga društva na izvanrednom zasjedanju u siječnju 2019. g., sa sjedištem u Zagrebu, a u kojem su članovi bračni i obiteljski savjetovatelji iz svih nadbiskupija u Republici Hrvatskoj, no ne samo. Društvo je također upisano i u Registar udruga RH.

Geslo HRD BiOS-a je Podrži me po svojoj riječi i živjet ću! Ps 119,116. Osobe koje rade u Bračnim i obiteljskim savjetovalištima žive i od Božje Riječi, od utjelovljenje Riječi, Isusa Krista, ali isto tako nahranjeni tom Riječju, svojim riječima se stavljaju na raspolaganje svima koji traže pomoći u Savjetovalištima, služeći tako u ljubavi za potrebe raznih skupina ljudi.

Misija

Članovi HRD BiOS-a od 2002. g. su počeli raditi u (nad)biskupijskim savjetovalištima pružajući psihološku i duhovnu podršku bračnim parovima, obiteljima, individualnim osobama, razvedenima, razvedenima i ponovno vjenčanima putem savjetodavnog i/ili terapeutskog rada. Osim toga kroz razne projekte za različite dobne skupine, uzraste, grupe, Savjetovališta pri nad/biskupijama ostvaruju različite projekte, kako preventivne tako i one kurativne. Ista Savjetovališta djeluju pri Pastoralnim centrima, Uredima za brak i obitelj tako i pri Caritasu nad/biskupija u RH. Društvo, u kojem su velikim dijelom članovi upravo navedenih ustanova i ureda, je nacionalne naravi.

Obitelj je istodobno i prvo i trajno mjesto odgoja i duhovnog rasta, i to ne samo jedne osobe nego i čitavog naroda. Tako je obitelj ‘duhovno rodoslovlje’ pojedine osobe te ‘žarište’ civilizacije ljubavi. Srođena s ljudskim društvom, ona je u njegovu središtu i temelj je njegove budućnosti. Istodobno i ljudsko društvo snažno utječe na stabilnost, postojanost i kvalitetu bračnog i obiteljskoga života, što se povratno odražava na život društvene zajednice (Direktorij za obiteljski pastoral Crkve u Hrvatskoj, br. 1).

Naša Domovina, a s njom i u njoj većina obitelji i njezinih stanovnika, desetljećima su bili izloženi različitim poteškoćama: od Domovinskog rata i osamostaljenja, pa sve do danas kada je ranjena mnogim osobnim i društvenim bolima. Put Crkve je upravo konkretan čovjek, jer Crkva, poput Krista, traži izgubljenog i preopterećenog čovjeka te ga vodi na put spasenja (Direktorij za obiteljski pastoral Crkve u Hrvatskoj, 58).

Ujedno i kao članovi Crkve svoj rad temeljimo na kršćanskoj antropologiji i katoličkom nauku Crkve, uvažavajući sve civilne propise i zakone te pravila struke u radu. Također ulažemo u školovanje novih bračnih i obiteljskih savjetovatelja, trajno usavršavanje svih djelatnika, pružamo podršku putem supervizije te organiziramo i sudjelujemo na stručnim i znanstvenim skupovima, konferencijama i simpozijima, povezujući se tako s osobama i udrugama sličnih djelatnosti u Hrvatskoj i inozemstvu.

Papa Franjo u apostolskoj pobudnici Amoris Laetitia (Radost ljubavi) prepoznaje i u savjetovalištima ustanovu koja može pomoći obiteljima u njihovom rastu (AL, 229). Upravo u Amoris Laetitia, u osmom poglavlju pod naslovom Pratiti, razlučivati i integrirati (br. 223-244), navodi se mnoštvo situacija u kojem bračni i obiteljski savjetovatelji već godinama neumorno rade, pružajući podršku mnogim osobama, bračnim parovima i obiteljima, kako cjelovitim tako i onim ranjenima na razne načine, prepoznavajući se u slici Samaritanca (Lk 10, 25-37) koji stavlja ulje i vino na ranu te time krijepi i vraća u život, prateći izranjenog čovjeka do takozvanog gostinjca, odnosno do Sve-prihvatilišta (πανδοχεῖον).

Ciljevi

Našom prisutnošću preko mrežne stranice želimo:

  • doprinositi unaprjeđenju kvaliteti obiteljskog života, partnerskih odnosa i odnosa među spolovima te promicati obiteljske vrijednosti;
  • promicati kulturu života i zaštitu ljudskoga života u bilo kojem obliku i stadiju, a osobito onda kada je ugrožen;
  • senzibilizirati stručnu i širu javnosti, tijela lokalne i područne samouprave, javnih ustanova za problem nasilja u obitelji, potrebu za zajedničkom konkretnom i učinkovitom suradnjom u zaštiti od nasilja u obitelji;
  • promicati znanstvene, stručne i obrazovne suradnje među savjetovateljima i psihoterapeutima;
  • promicati i senzibilizirati javnost za kulturu savjetovanja i psihoterapiju;
  • njegovati i razvijati ugled i etiku crkvenih bračnih i obiteljskih savjetovatelja i psihoterapeuta i njihovog poziva;
  • raspravljati o znanstvenim i stručnim problemima struke i zauzimanje stanovišta o njima na znanstvenim i stručnim skupovima, putem medija te u stručnoj literaturi;
  • poticati i razvijati suradnju s drugim znanstvenim, stručnim, obrazovnim, razvojnim i istraživačkim organizacijama te suradnje sa sličnim društvima u zemlji i inozemstvu;
  • rasti u svijesti o važnosti brige u očuvanju okoliša i Zemlje svjesni da nam je darovana kako bismo je obrađivali, čuvali, i ostavili lijepu i dragu za nadolazeće naraštaje:
  • povezivati najnovija istraživanja u humanističkim i društvenim znanostima te otkrivati i produbljivati potrebitu interdisciplinarnost kao i neophodnu suradnju religije, duhovnosti, vjere i znanosti.

Želimo i ovom mrežnom stranicom doprinijeti i služiti dobrobiti obitelji, bračnih parova, pojedinaca, rastavljenih i razvedenih, tražeći zajedno sa svima najbolja rješenja za njihove živote, hrabreći se Riječju (Iv 1,14) po kojoj živimo.

Pokretanje mrežne stranice financijski je podržao Renovabis, karitativna organizacija katoličke Crkve u Njemačkoj.

Otvoreni smo za suradnju i radujemo se takvim mogućnostima, sa svima tko dijeli slične ciljeve i svrhu djelovanja u Katoličkoj Crkvi i društvu, kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu.

Zahvalni smo hrvatskom Caritasu na sufinanciranju naših projekata.

Zahvalni smo na vašoj potpori

Podržite nas direktnim donacijama na naš bankovni račun, otvoren u PBZ banci:

IBAN: HR9523400091111070760
SWIFT/BIC: PBZGHR2X

Članstvo u Društvu

Želite li postati članom Hrvatskog društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja? Svakako ste dobrodošli ako želite zajedno s nama promovirati naša načela te promovirati aktivnosti Društva.

Logotip

Logotip (ili logo) vizualno predstavlja identitet i poslanje određene organizacije, kompanije, udruge i sl. Premda je nemoguće logotipom obuhvatiti i izraziti sve značajke i karakteristike, u ovom slučaju Hrvatskoga društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja, nastojalo se kroz boje i govor simbola učiniti prepoznatljivima barem neke osnovne vrijednosti i poruke ovog Društva, kao što su podrška, savjet, pomoć, sigurnost…

Logotip BIOS je akronim punog imena Hrvatskoga društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja (HRD BiOS). Logo je u živim i vedrim bojama koje žele dati dojam topline, vedrine, dobrodošlice, sigurnosti, radosti života i međuljudskih odnosa. Krupna i „masivna“, obla slova upućuju na stabilnost, sigurnost, postojanost i čvrstoću te dobrohotnost (obla slova bez oštrih kutova) – ono što je cilj zajedničkog i obiteljskog života, ali i pojedinca. Ujedno izražava postojanost i sigurnost Savjetovališta, koja su često po svojim savjetovateljima i terapeutima čvrsti oslonac u „klimavim“ danima životnih kriza i nesigurnosti u obitelji ili kod pojedinca.

Na slovu „B“ (Brak, tj. Bračno) izveden je stilizirani križ kako bi se izrazila i kršćanska pozadina HRD BiOS-a i njegovog rada no opet taj je simbol izražen na jedan diskretan način kako ne bi obeshrabrio pripadnike neke druge, ili nijedne religije, da ovdje potraže potrebnu pomoć. Križ grafički svojim nepravilnim oblikom djeluje i kao ožiljak, pukotina ili porezotina, upravo na slovu „B“, tj. u braku ili bračnom životu, simbolizirajući sve križeve i teškoće, „napuknuća“ s kojima se susreću toliki supružnici i obitelji u svojim međusobnim odnosima. No taj križ, to “napuknuće“ ipak ne presijeca sasvim slovo „B“, odnosno ne razara potpuno taj brak, koji je ipak samo ranjen i može se još uvijek „zaliječiti“.

Slovo „O“ stilizirano je okruglim simbolom obitelji, osobama koje se međusobno prožimaju i tako premda zapravo individue, stvaraju jednu cjelinu i odnos čvrstog zajedništva i povezanosti, upućenosti jedno na drugo. Budući da su tri lika, ono je ujedno i simbol Trojedinoga Boga, izražavajući opet kršćansku dimenziju HRD BiOS-a i njegova rada. Najveći lik je plave boje, koja u klasičnoj kršćanskoj ikonografiji predstavlja transcendentalno, nadnaravno i božansko, punoću i prostranost, te je samim time i simbol Boga koji sve obuhvaća i o svemu zaštitnički brine.

Možemo reći da unutar ove cjeline pripada i slovo, tj. veznik „i“, premda prethodi slovu „O“. Ono je drugačijeg fonta i djeluje kao zaigrano „dijete“ koje sjedi na podu i oslanja se na ruke, odnosno na sebe samoga, te predstavlja još jednog člana te obitelji. Ono simbolizira člana obitelji (ne nužno samo dijete!) koje je zbog nekog razloga ipak lagano odvojeno od ostalih članova, izvan tog zajedništva ili odnosa, što je grafički izraženo na ovaj način. No lik je i dalje upućen na tu istu obiteljsku zajednicu, „okrenut“ je prema njima i oni prema njemu, točnije – „otvaraju“ se prema njemu. Crvene je boje, koja upozorava na neku opasnost ili problem. Ovo može biti problem s odgojem, odnosima, ovisnosti, raznim zamkama odrastanja ili bilo što drugo što stvara određeni „prazni prostor“ unutar međusobnih odnosa u obitelji. Jasno su dio iste cjeline, no ipak je očito da nisu u potpunom prožimanju i razumijevanju.

Slovo „S“ je potpuno, djeluje „čvrsto“ i stoji sigurno, označavajući savjetovališta, i sigurnost te savjet koje ono pruža. Lagano i gotovo diskretno stoji ipak „u pozadini“, tj. iza simbola obitelji, simbolizirajući tako potporu i ohrabrenje koje savjetovališta pružaju obiteljima, ne namećući se u život i odnose, već lagano pružajući pomoć „iz pozadine“, te se onda povlači omogućavajući obitelji da sama dalje nastavi zdrav i radostan hod u zajedništvu.

 

Fotografija: Boris Vidović