Bake i djedovi – blagoslov snage i tihi čuvari djetinjstva

by | 12. 06. 2020. | Bake i djedovi

Priredila: Leali Osmančević

Nepoznati autor rekao je jednom da Bog možda ne može uvijek biti svugdje i riješiti sve dječje probleme i uslišati molitve pa je zato stvorio bake i djedove. O ovom citatu se može puno diskutirati i promišljati, ali svi se možemo složiti u jednom – da je život bez baki i djedova nepotpun, posebice u području Zapovijedi Ljubavi. Ako se prisjetimo svoga djetinjstva, barem jednom smo pohrlili u zagrljaj bake i djeda kao u svojevrsnu zaštitu od odluka roditelja, u najpozitivnijem smislu.

Jednostavnost odnosa – temelj sigurnosti u najmlađoj i najstarijoj dobi

Uloga baki i djedova u djetinjstvu njihovih unuka nepresušan je izvor mudrosti, znanja, priča, ali prije svega navedenoga beskrajne ljubavi, utjehe i zahvalnosti, njihove zahvalnosti na unucima i unukama koje su dobili u svojoj trećoj dobi života. Ono što učvršćuje niti povezanosti unuka i baka i djedova jest čvrsta veza u kojoj se reflektiraju njihove sličnosti. I djeca i stariji se jednako boje za sigurnost, i djeca i stariji ne znaju lagati, i djeca i stariji će učiniti sve dok ne dobiju odgovore na pitanja te i djeca i stariji u svojoj okolini traže povjerenje i zbog tih i puno brojnijih razloga se djeca slažu sa svojim bakama i djedovima na poseban način, gradeći odnos na spomenutom beskrajnom povjerenju, uzajamnoj ljubavi i međusobnoj sigurnosti koju daju jedni drugima, na način na koji znaju. Jedni poučeni mudrošću i iskustvom, a drugi poučeni dječjom iskrenošću, jednostavnošću i povjerenju. Također, i jedni i drugi žele stabilnost i svjesnost da u svom životu imaju osobe na koje se mogu osloniti – nanovo jedni iz potrebe i neiskustva, drugi ponekada u nedostatku snage. I zbog svega navedenoga jedni druge, usuđujem se reći, savršeno nadopunjuju u svojim svakodnevicama, bez obzira na daljinu i okolnosti koje mogu ponekad prepriječiti fizičku blizinu, ali zbog koje ona iskrena ljubav u njima samo jača.

Pričanje priča za osnaživanje odnosa i izgradnju povjerenja

Narativne tehnike u pričanju priča baka i djedova prema svojim unucima jedna su snažnih poveznica njihovog odnosa ispunjenog sigurnošću, povjerenjem i zaštitom koju djeca vrlo često potraže upravo kod njih. Ne zanemarujući ulogu roditelja, bake i djedovi su također bitan čimbenik u izgradnji osobnosti, razumijevanju identiteta i stvaranju vrijednosti, stavova i obrazaca ponašanja svojih unuka te nadopuna njihovom djetinjstvu i odrastanju, čak i kada roditelji zbog različitih okolnosti ne mogu uvijek možda biti uz djecu, bake i djedovi su sigurna luka za njihove najmlađe. Djeca, odnosno unuci i unuke, kao i njihovi bake i djedovi također imaju jednu sličnu, zajedničku komponentu, a to je promatranje. Jer u obje životne dobi, u određenim trenucima, i djeca i stariji radije koriste dva uha za slušanje, a jedna usta za govorenje. Također, bake i djedovi, sve više u 21. stoljeću i uzrokovano brojnim opravdanim roditeljskim obvezama, promatranjem djetinjstva svojih unuka pronalaze mehanizme za ostvarivanje njihovog odrastanja koje će pamtiti bez obzira na okolnosti, čak i one najturbulentnije koje neke obitelji mogu zadesiti. Još jedna važna „priča“ koju djeca uočavaju gotovo od najranije dobi jest učenje o starosti, bolesti i nošenju s takvim emocijama, upravo promatrajući i slušajući priče i savjete svojih baka i djedova. Poučeni takvim iskustvom, svako dijete, bilo u ranijoj ili kasnijoj dobi, iz živog primjera razvijaju empatiju i komunikacijske vještine prema drugim starijim osobama što osobito obogaćuje njihove živote.

Umjesto zaključka…

  • U završnom dijelu teksta, istaknute su i sažete temeljne smjernice za važnost razvijanja odnosa između djece i njihovih baka i djedova.
  • Bake i djedovi nepresušan su izvor komunikacije uspostavljene na povjerenju, sigurnosti, zaštiti i daljnjem razvoju njihovih najmlađih članova obitelji.
  • Veza između bake i djedova s unucima rijetko je raskidiva, čak i u slučajevima kriznih obiteljskih situacija, upravo zbog spomenute i razvijene sigurnosti i povjerenja.
  • Komunikacijske vještine baka i djedova s unucima vrlo su slične što je temeljni razlog njihovog dobrog razumijevanja i neprekidne veze.
  • U kriznim situacijama, i jedni i drugi se boje, no kod baka i djedova ipak prevladava instinkt vođen zaštitom najprije unuka, a onda sebe.
  • Komunikacijski obrasci koje koriste obje dobne skupine slični su, iako se ispoljavaju na različite načine – bake i djedovi vođeni su iskustvom, djeca znatiželjom, ali ono što im je zajedničko jest jednostavnost razumijevanja i odnosa koji međusobno imaju.